اختلال دو قطبی

با تلاش در جهت سلامت روان آرامش را لمس کنید.

دو قطبی به معنای دو انتها، بی مرزی در شیدایی و افسردگی است که نوعی اختلال روانی که انسان را به مرز جنون مطلق در دو حالت قرار می دهد. متاسفانه سالانه شاهد آمار رو به افزایش ابتلا به این اختلال با انواع گونه های گوناگون از آن در افراد مختلف هستیم. جالب است بدانید بر اساس پژوهش های که در این باره انجام شده است افراد مبتلا به این اختلال اغلب کسانی بوده اند در تمام طول زندگی شان فعالیت بسیاری بالایی داشتند. در نهایت زمانی که به دام این اختلال می افتند هم چون پتک ضربه هولناکی به بدنه تمامی عملکرد های آن وارد می شود از ارتباطات اجتماعی گرفته تا توقف عملیات ترمیم مغز تاثیر گذار است. با بلا استفاده ماندن سلول های مغزی رفتار های غیرعادی به مرور زمان شروع می شود.

آیا می دانید اختلال دو قطبی چیست و چه تاثیری بر جای می گذارد؟

اختلال دو قطبی به مجموعه ای از نوسانات خلقی و عاطفی گفته می شود که فرد در طی زندگی خود دوره های مختلفی از افسردگی و شیدایی را تجربه می کند. این نوسانات بسیار غیر طبیعی است به طوری که نمی توان توجیه و منطقی در پس آن ها پیدا کرد. از این رو به این نوسانات اختلال دو قطبی گفته می شود. در واقع به بیانی دیگر فرد در هر دوره ای در یک قطب عاطفی و خلقی قرار دارد؛ یا افسردگی یا شیدایی.

مهم ترین نکته ای که در زمینه این اختلال وجود دارد این است که نقطه آغاز چنین اختلالی در دوره نوجوانی و آغاز دوره جوانی است. مثلا 15 تا 19 سالگی. از این رو کسانی که بعد از چهل سالگی چنین تجربه هایی را دارند را نمی توان در دسته مبتلایان به چنین اختلالی قرار داد.

افراد مبتلا به این اختلال چه نشانه های از خود بروز می دهند؟

افرادی که چنین اختلالی دارند:

  • عدم ثبات خلقی یا نوسانات خلقی کاملا مشهود: زمانی که افراد دچار اختلال دو قطبی باشند در یک دوره زمانی شدیدا افسردگی دارند و در یک دوره زمانی دیگر شدیدا احساس خوشحالی و به اصطلاح احساس شیدایی می کنند.
  • احساسات و تفکرات در دوران افسردگی کاملا بدبینانه است. به طوری که هیچ عامل مسرت بخشی برای آنها وجود ندارد حتی چیزهایی که همیشه می توانسته آن ها را خوش حال کند.

در دوران افسردگی تمرکز داشتن و تمام کردن کارهایی که به آنها علاقه مند بوده اند و با علاقه انها را آغاز کرده اند برایشان دشوار است.

بی اشتهایی، اختلال خواب و احساس گناه شدید از دیگر نشانه های دوره افسردگی در اختلال دو قطبی است.

  • از نشانه های دوره شیدایی پرانرژی بودن، خوش بین بودن و فعال بودن است.

در این دوران این افراد احساسات عجیبی را تجربه می کنند و حتی از تجربه هایی سخن می گویند که عجیب است. مثل شنیدن صداهایی که دیگران نمی شوند و یا دیدن تصاویری که دیگران نمی بینند.

اینان گاها احساس می کنند که نیرو هایی ماورایی دارند و باید آن نیرو را برای انجام فعالیت های ماورایی استفاده کنند.

کافی است بدانید روان درمانگر کیست و چه کار های انجام می دهد تا بدانید چه مهارت و تبحر بالای را برای گذراندن جلسات رواندرمانی لازم است. آن ها با گزارشی صحیح از علائم تان با تجربه و بینشی که دارند به تشخیصی درست دست می یابند.

روند درمانی این اختلال چگونه طی می شود؟

واقعیتی که وجود دارد این است که این اختلال نیز همچون تمامی اختلالات دیگر قابل درمان است.

  • از جمله مهم ترین روش های درمانی که می توان نام برد دارو درمانی است. این دارو ها به منظور تعدیل حالت های افسردگی و غم از یک سو و حالت های شیدایی از سوی دیگر می باشد.
  • روان درمانی نیز می تواند با اموزش مهارت های لازم توان کنترل شما را در برابر حالت های خلقی مختلفی که تجربه می کنید افزایش دهد.
  • در همین هنگام لازم به ذکر است از روش هیپنوتیزم و تاثیر آن بر اختلالات روانی غافل نشوید و بر پایه این روش های نوین این عارضه را به خوبی رفع کنید.

چه خطراتی در کمین افراد مبتلابه است؟

مهم ترین نکته ای که در افراد دو قطبی وجود دارد این است که می توانند به الکل و مواد مخدر روی بیاورند و به طور افراطی از آن ها استفاده کنند.

از دیگر خطرات اختلال دو قطبی این است که فرد مبتلا در دوره هایی که شیدا است می تواند تصمیمات غیر معقولانه برای زندگی اش بگیرد و یا در دوران افسردگی ممکن است از پیشرفت و فعالیت های اجتماعی موفقیت آمیز دور بماند.

از این رو بهتر است که هر چه سریع تر نسبت به درمان اقدام کنند.

*همانطور که گفته شد علائم این بیماری در دوران نوجوانی آغاز می شود. از این رو توصیه می کنیم نسبت به رفتارها و تغییرات خلقی نوجوان خود حساس بوده و در صورت مشاهده علائم غیر عادی اقدامات لازم را انجام دهید.

در انتها

مهم ترین توصیه ای که در پایان خواهیم داشت این است که هرچه سریع تر برای درمان اختلالات روانی از جمله اختلال دو قطبی اقدام کنید می توانید از بهترین روانپزشک در تهران کمک بگیرید این گونه از بروز مشکلات جدی تر و نیز پیچیده شدن روند درمان جلوگیری کنید. از سوی دیگر پیش از آن که اختلالات منجر به کاهش کیفیت زندگی تان شود بهتر است که از بهترین متخصصین و روان درمانگران در زمینه های مختلف روانی کمک بگیرید.

پاسخ

18 − 2 =

Call Now Button