اوتیسم چه نوع اختلالی است؟

اوتیسم چه نوع اختلالی است؟

آنچه این اختلال را تعریف می کند نقص در عملکرد شیمی مغز است. این افراد در برقراری ارتباط موثر بین فردی و مهارت های لازم این ارتباط دچار اختلال هستند.

شاید تا به حال فردی که به اوتیسم مبتلا است را دیده باشید، این افراد به انجام حرکات تکراری تمایل دارند و به سختی با دیگران ارتباط برقرار می کنند. اساسا از هرگونه تغییرات پیرامون خود عصبانی می شوند، مگر اینکه در جریان آن تغییر قرار گرفته باشند.

این اختلال که با نام اختصاری ASD نیز شهرت دارد، امروزه در جوامع مختلف بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

در ادامه به علائم این اختلال می پردازیم:

اوتیسم چه علائمی دارد؟

اختلال اوتیسم را باید روی یک طیف قرار داد، چراکه این بیماری می تواند مشکک بوده و دارای انواع مختلفی از نظر شدت و ضعف باشد .

در واقع علائم این اختلال به بین دو فرد یکسان نیست و بیماران ترکیبی از علائم را تجربه می کنند. ویژگی هایی که تا به امروز برای این اختلال شناسایی شده اند عبارت اند از:

اختلال در مهارت های اجتماعی

در صورتی بروز علائم خفیف داشته باشد، فرد مبتلا دارای روابط اجتماعی فعال نبوده و در مواقعی نیز در برخورد با دیگران کمی تهاجمی عمل می کند. در واقع این افراد از برقراری ارتباط هماهنگ با سایرین ناتوان هستند. اما اگر این علائم شدت یابد فرد مبتلا به برقراری هیچگونه ارتباطی رغبت نخواهد داشت.

شاید شما نیز این اختلال را با عدم برقراری ارتباط چشمی شناخته باشید. بله، یکی از علائم شایع این اختلال نداشتن ارتباط چشمی فرد مبتلا با اطرافیان است. اما این ویژگی برای اطرافیان آن ها بسیار طبیعی خواهد بود. همسو با افزایش آگاهی مربیان و مراقبین این کودکان نحوه تعاملات با آن ها نیز بهبود یافته است. در حال حاضر افرادی که با این کودکان در ارتباط هستند با تسلط داشتن بر نحوه برخود و ارتباط این کودکان می توانند برای ایجاد رابطه صمیمانه، آن ها در برقراری ارتباط موثر یاری دهند.

از این رو اگر کودکان به درجه خفیف این اختلال مبتلا باشند، با آموزش مهارت های اجتماعی می توانند روابط بین فردی این کودکان را بهبود بخشند.

به طور کلی اختلال در برقرای ارتباط را می توان این گونه توضیح داد که کودکان اوتیسیک در درک سرنخ های ارتباطی ناتوان هستند به گونه ای که به برقراری ارتباط تمایل دارند، اما متوجه منظور اطرافیان برای ارتباط گرفتن نمی شوند. آن ها اغلب به همین علت سعی می کنند وارد صحبت های جمعی نشوند.

 

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با گروه روانپزشکی دکتر باقری با شماره 88012022 – 09100204269 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

عدم درک احساسات اطرافیان

این کودکان به سختی می توانند احساسات اطرافیان خود را درک کنند. در واقع آن ها در بروز همدلی و هم دردی بسیار ناتوان هستند. البته این اختلال را می توان با آموزش تا سطح قابل توجهی درمان کرد. اما نتیجه حاصل شده به معنای بهبودی کامل نیست.

این افراد برای صحبت با دیگران گویی در جاده ای یک طرفه قدم می زنند و تنها درباره مسائلی اظهار نظر می کنند که به آن علاقه مند هستند. در این ارتباط شما چیزی به عنوان تبادل نظر و احساسات نخواهید دید.

گرچه برخی افراد نیز که به اوتیسم مبتلا نیستند، دارای این ویژگی هستند، اما آن در کودکان اوتیسیک بیش از سایرین به چشم می خورد.

عدم تمایل به ارتباطات فیزیکی

تعمیم این ویژگی به تمامی کودکان مبتلا به این اختلال اشتباه است. در واقع عدم ارتباط فیزیکی مثل در آغوش کشیدن در برخی از این کودکان دیده می شود.

از دیگر ارتباطات فیزکی می توان به شوخی های کودکان با یکدیگر اشاره کرد. به عبارت دیگر کودکان مبتلا به اوتیسم به علت اینکه در درک ارتباطات فیزیکی ناتوان هستند، شوخی های مثل قلقلک و بازی های دستی را به گونه ای متفاوت پاسخ می دهند.

واکنش متفاوت در معرض صدا و نورها

تغییرات محسوس در شدن نور رو صدا می تواند این کودکان را غافلگیر کرده و موجب آزار و واکنش آن ها شود. اگر اطرافیان از این ویژگی آگاه باشند می توانند با اطلاع قبلی از بروز این نوع  نوسانات آن ها را در درک صحیح پیرامونشان کمک کنند.

صحبت کردن بی فراز و نشیب

طرز صحبت کودکان اوتیسیک به ” آکولیا ” و یا ” پژاک گویی ” معروف است. این کودکان یا اصلا صحبت نمی کنند و یا هنگام صحبت کردن لحن بی فراز و فرودی را استفاده می کنند. اغلب این کودکان در صحبت کردن واژه های دیگران را بارها تکرار می کنند. به طور کلی توانایی گفتاری این کودکان به طرز چشمگیری پایین خواهد بود.

انجام رفتارهای تکراری

انجام کارهای تکراری از جمله ویژگی های شایع این کودکان است. کودکان اوتیسیک اغلب یک بازی را بار ها تکرار می کنند و یا یک نقاشی مشخص را بارها می کشند. شاید این رفتارهای تکراری برای افراد عادی خسته کننده باشد، اما برای این کودکان آزار دهنده نیست.

مقابله با تغییرات پیرامون

همانطور که در بالا اشاره شد این کودکان دوست دار فعالیت های تکراری هستند که از نظم خاصی پیروی می کند. هرگونه اختلال در این نظم آن ها را آشفته خواهد کرد. برای مثال انجام فعالیت های روتین برای همه افراد وجود دارد و از تغییرات در برنامه روزانه خود ناراحت و عصبی نمی شوند. اما اگر کوچکترین تغییرات در برنامه روتین و منظم کودکان مبتلا به اوتیسم ایجاد شود آن ها سخت آشفته خواهند کرد.

 

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با گروه روانپزشکی دکتر باقری با شماره 88012022 – 09100204269 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

باور های غلط درباره اوتیسم را دور بریزید

شاید با خواندن ویژگی های بالا به این نتیجه رسیده باشد که این کودکان مانند آدم آهنی خالی از احساسات هستند. در صورتی که این باور غلط است. این کودکان نیز می توانند با آموزش در انتقال احساسات موفق باشند.

برخی می پندارند که این افراد دارای نبوغ بسیارند. شاید با معرفی چند تن از افراد اوتیسک که در رسانه دیده اید این باور ایجاد شده باشد، اما باید بیان کنیم که توانایی همه این کودکان یکسان نیست و تنها تعداد معدودی از این کودکان دارای نبوغ و توانایی فوق العاده هستند.

توصیه پایانی

در حال حاضر فعالیت های گسترده ای در زمینه شناساندن این اختلال به جامعه صورت گرفته است که توانسته نحوه برخورد با این کودکان را بهبود بخشد و باور های اشتباه درباره آن ها اصلاح کند. به یاد داشته باشید تنها افرادی که می توانند به طور چشمگیری در بهبودی این کودکان کمک کنند، والدین و مراقبان آن ها هستند، بنابراین اگر کودک مبتلا به اوتیسم را در خانه و یا اطرافیانتان دارید، سعی کنید با بالا بردن آگاهی درباره این اختلال ارتباط موثری با آن ها برقرار کنید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه درمان اختلال اوتیسم به بهترین روانپزشک مراجعه کنید.

پاسخ

بیست − 4 =

Call Now Button