بیش فعال را درمان کنید نه تنبیه

بیش فعال را درمان کنید نه تنبیه

همه ما کودکان بیش فعال را با جنب و جوش زیادشان می شناسیم. این کودکان نمی توانند در یک جا به مدت ثابت بمانند و با داشتن هوش بالا اغلب افت تحصیلی دارند. اما آیا اینها برای توصیف یک کودک بیش فعال کافی است؟

البته والدین به دلیل عدم آگاهی از این اختلال در فرزندشان می خواهند با تنبیه او را تربیت کنند، اما غافل از آنکه این اختلال درمانی به نام تنبیه ندارد، چه بسا که با تنبیه اثرات مخربی بر تربیت آن ها می گذارند.

بنابراین دانستن نشانه ها و علائم این اختلال و همچنین آگاهی از درمان موثر آن می تواند شرایط را به نفع والدین و فرزندشان تغییر دهد. امروزه این اختلال  به صورت گسترده در میان کودکان شایع است، لذا آگاهی از تمامی جوانب آن برای والدین حائز اهمیت است.

ما در این مقاله با توجه به توضیحات دکتر امیرهوشنگ باقری به بررسی ابعاد این اختلال و همچنین چگونگی درمان آن می پردازیم:

بیش فعالی چیست؟

بیش فعالی با نام کامل اختلال بیش فعالی و کمبود توجهی و نام اختصاری  (ADHD)، یک اختلال شایع در کودکی است که در صورت عدم درمان تا بزرگسالی ادامه پیدا کرده و موجب اختلال در زندگی روزمره بیماران می شود.

این اختلال با علائمی شایع قابل تشخیص است که در ادامه به آن میپردازیم:

کودکان دچار ADHD :

 • به راحتی حواسشان پرت می شود.
 • آرام و قرار ندارند.
 • توانایی فرمانبرداری ندارند.
 • بیش از حد صحبت می کنند.
 • نمی توانند نوبت را رعایت کنند.
 • وسایل شخص خود را گم می کنند.
 • احساسا خستگی بعد از فعالیت زیاد ندارند.
 • عموما به صحبت ها گوش نمی دهند.
 • اغلب موجب ناراحتی اطرافیان می شوند.

علت ابتلا به اختلال بیش فعالی

از جمله دلایلی که می توان برای این اختلال نام برد:

 • ژنتیک و وراثت
 • اختلال در شیمی مغز
 • استعمال دخانیات توسط مادر در زمان بارداری
 • اختلالات در ناحیه لب پیشانی

با توجه به هر یک از این دلایل درمان این کودکان نیز متفاوت خواهد بود.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی جهت درمان اختلال کم توجهی – بیش فعالی  با گروه روانپزشکی دکتر امیر هوشنگ باقری با شماره 88012022 – 09100204269 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

درمان اختلال  بیش فعالی

درمان کودکان بیش فعال با توجه به نوع رویکرد روانپزشک متفاوت است، اما اغلب درمان های این اختلال در موارد زیر خلاصه می شود:

دارو درمانی

در روش دارو درمانی توجیه پزشک از اختلال بیش فعالی فعالیت محدود لب پیشانی است، از این با تجویز دارو در ایجاد تحریک این لب، بیش فعالی کودکان و یا بزرگسالان کنترل می شود. این روش به دلیل پاسخ دهی سریع از محبوب ترین روش های درمان اختلال ADHD است.

روان درمانی

در این روش که با علت  شکایت از رفتار های تهاجمی کودکان توصیه می شود روان پزشکان اغلب بر روی نوع رفتار کودکان کار می کنند، به این منظور که بتوانند با آموزش های مختلف و استفاده از فنون روان درمانی مثل شرطی سازی رفتار های این کودکان را کنترل کنند. در واقع روان درمانی در جهت تغییر رفتار این کودکان صورت می گیرد . لازمه نتیجه دهی این روش فراگیری فنونی خاص توسط والدین است.

درمان نورو فیدبک

این روش درمانی بر پایه دریافت پسخوراندهای عصبی است. در این روش بیمار با فراگیری برخی درمان های رفتاری می تواند بر فعالیت های مغزی خود تاثیر گذارد.

این روش که از متود های جدید به حساب می آید، طرفداران زیادی داشته و توانسته به طور چشمگیری این اختلال را درمان کند.

این روش در واقع برای بسیاری از اختلالات نظیر: صرع ، افسردگی، اختلالات یادگیری نیز مفید فایده است.

بهترین درمان بیش فعالی چیست؟

اغلب روانپزشکان ترکیب موارد فوق را در جهت بهبودی این افراد توصیه می کنند. شما میتوانید با مراجعه به بهترین روانپزشک در صدد در مان این اختلال برآیید.

پاسخ

3 × 4 =

Call Now Button