خیانت، از شیوع تا پیشگیری 

 خیانت، از شیوع تا پیشگیری 

خیانت واژه ای هولناک، شما که خواننده این مقاله هستید یا این آسیب را با گوشت و پوست خود درک کرده اید یا خود عامل آن هستید، عقب نروید ،کمی حوصله کنید.

افراد چه خیانت ببینند و چه خیانت کنند در هر دو صورت آسیب های روحی فراوانی را تجربه خواهند کرد. شاید بپرسید کسانی که خیانت می کنند چطور آسیب دیده تلقی می شوند؟ بهتر است عینک بد بینی را از چشمانتان بردارید و برای یک بار هم که شده با این آسیب اجتماعی بی پرده رو به رو شوید.

اما هدف از این مقاله چیست؟ به نظر شما کتمان کننده حقیقت؟ توجیه کننده خیانت؟ و یا راه گشای مشکلات ناشی از آن؟

این مقاله با بیان صریح درباب خیانت به عنوان آسیب اجتماعی سعی در تغییر افکار عمومی و کمک به گرفتن تصمیم عاقلانه در صورت مواجه با آن دارد. اگر شما خواننده عزیز از این پدیدی منفور اجتماعی مستهلک شده اید پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید:

خیانت چیست؟

واژه تلخ خیانت حاکی از عدم تعهد افراد به مسئولیت های اجتماعی است. در ابتدا بگذارید تکلیف این واژه را روشن کنیم. رابطه خارج از زناشویی می تواند در تمامی عرصه های زندگی فردی به وجود آید .یک فرد می توانید در صنف یک وکیل خائن به حساب آیید. خیانت به کشور، خیانت به فرزند، خیانت به همکار همگی مفهوم واژه خیانت را در برمی گیردند و آن هم عدم تعهد افراد است. اما موضوع محوری این مقاله رابطه خارج از زناشویی در زندگی زناشویی است.

 گرچه ممکن است به لحاظ امنیت روانی جوامع از دادن آمار و اطلاعات دقیق این آسیب اجتماعی اجتناب کنند، اما ما خود می توانیم با یک حساب دو دو تا چهارتای ساده متوجه شویم چه به روز کانون خانواده های ایرانی آمده است.

زندگی هایی که با هیجانات بالا تشکیل می شوند و هیجانات دو چندان از هم می پاشند.

به قدری آمار طلاق های عاطفی بالاست که حتی برخی از عنوان کردن آن در هراسند. بله طلاق عاطفی، بسیاری از زوجین گرچه برای ثبت جدایی به دادگاه نرفته اند و به اصطلاح زیر یک سقف زندگی می کنند، اما در واقعیت تنها یک تعهد کاغذی به یکدیگر دارند. پدیده ای که امروزه به نام ازدواج سفید رواج دارد.

رابطه خارج از زناشویی پدیده ای است که اگر بخواهیم از ابعاد گسترده آسیب آن صحبت کنیم باید روز ها به بحث پیرامون آن بنشینیم.

آیا انتهای داستان خیانت جدایی است؟

پاسخ به این سوال قدری مشکل است. اینکه رابطه خارج از زناشویی در چه ابعادی صورت گرفته باشد و تا چه اندازه به طرفین آسیب زده باشد می تواند انتهای داستان را تغییر دهد. اما واقعیت این است که می توان با وجود خیانت، استحکام خانواده را حفظ کرد. البته این به معنای سوختن و ساختن نیست. هیچ مشاوره و روانپزشکی نمی تواند شما را مجاب به ادامه زندگی با فردی کند که به شدت از او آسیب دیده اید. بهترین روانپزشک و مشاوره سعی در بهبودی روابط دارد نه تحمل روابط بیمار.

پس از خیانت چه اتفاقی می افتد؟

شاید تصور این اتفاق در وجود شما وحشت آفریند. زمانی که زوجین با رابطه خارج از زناشویی یکدیگر مواجه می شوند، در ابتدا احساس اضطراب، استرس، سردرگمی و وضعیت معلق و مبهم از احساسات قالب خواهد بود. در وهله دوم سوالات بسیاری در ذهن آن ها می چرخد و مانند گوله برف کوچکی که از قله رها می شود تا به دامنه برسد، دائما بزرگ تر و بزرگ تر می شود. افراد در این زمان تفکرات داستانی دارند، به این صورت که دائما اتفاقا بزرگ و کوچک زندگی را مانند تکیه های پازل کنار هم می چینند و بارها نتیجه گیری های مختلف می کنند. مرور خیانت همسر و اتفاقاتی که  افتاده است زوجین را وارد یک دور باطل می کند.

با رابطه خارج از زناشویی همسرتان چه باید کنید؟

این اتفاق ممکن است با بروز رفتارهایی غیر ارادی و ناخودآگاه همراه باشد. برخی نیز برای مدت ها سکوت اختیار می کنند تا بتوانند از سیل تفکرات منفی نتیجه گیری نهایی کنند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با گروه روانپزشکی دکتر باقری با شماره 88012022 – 09100204269 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

اما آنچه باید در مواجه با خیانت انجام داد:

 • عموما با تجربه رابطه خارج از زناشویی فرد خیانت دیده با مشکلات روحی و جسمی فراوانی مواجه می شود. در صورتی که با مشکلات جسمی نظیر حالت تهوع، بی اشتهایی و استرس و اضطراب مواجه شدید سعی کنید حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا مشکلات جسمی مانع از تفکر سالم و معقول نشود.
 • شاید اولین تصمیمی که بعد از مواجه با خیانت گرفته می شود جدایی و ترک طرف مقابل است. سعی کنید واقع بین باشید و عاقلانه رفتار کنید. احتیاج ندارید که به صورت ضرب الاجلی علت این کار را از همسرتان جویا شوید، چراکه چیزی که شما خواهید شنید جز انکار واقعیت نیست. البته اگر این موضوع سوء تفاهم نباشد. بنابراین خونسردی خود راحفظ کنید. می توانید روز هایی را به فکر درباره این موضوع اختصاص دهید. کاملا درباره علت های احتمالی آن فکر کنید. سعی نکنید به سرعت نتیجه گیری کنید.
 • سعی کنید لحظاتی را با دوستان خود بگذرانید تا تمام روز را در حال و هوای نامناسب قرار نگیرید.
 • از اینکه این موضوع را با همه افراد خانواده در میان گذارید جدا خودداری کنید، چراکه با تنها چیزی که مواجه خواهید شد قضاوت های نا به جا و غلط است. ضمن اینکه شما با این کار وجه همسرتان هم در میان اطرافیان مخدوش خواهید کرد.
 • اگر فکر می کنید با گریه آرام می شوید آن را از خود سلب نکنید. این اتفاق می تواند به راحتی شما را به زمین زند، پس تلاش کنید به طور واقع بینانه با آن مواجه شوید.
 • از اتفاقات افتاده سناریو سازی نکنید. سعی نکنید تمامی لحظات بد زندگی را برای توجیه این اتفاق به یکدیگر وصل کنید.
 • تلاش کنید سهم خود را از این پدیده در نظر بگیرید.
 • ابتدا باید به فکر سلامتی خود باشید برای اینکه فکر درستی داشته باشید باید خوب استراحت کنید و غذای سالم بخورید. حتی ورزش کردن به طور شگفت انگیزی می تواند حال شما را جا بیاورید و موجب شادابی و سرحالی شما شود. بنابراین خود را از زندگی کردن محروم نکنید.
 • به این اتفاق به عنوان چالش زندگی نگاه کنید که باید آن را حل کنید.
 • به دنبال مقصر نباشید همانطور که گفتیم این تفکرات شما را وارد یک دور باطل خواهد کرد.
 • اگر احساس می کنید به شدت دچار عصبانیت و افسردگی شده اید حتما به یک روانپزشک و یا روانشناس مراجعه کنید.
برای مشاوره و تعیین وقت قبلی  با گروه روانپزشکی دکتر باقری با شماره 88012022 – 09100204269 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

چگونه بعد از خیانت با همسرم رفتار کنم؟

 • پس از زمانی که برای فکر کردن به این موضوع  سپری کردید می توانید با همسرتان صحبت کنید. سوالات خود را بنویسید و از او بپرسید. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و او بفهمانید که این سوالات برای متهم کردن او نیست، بلکه می خواهید علت این اتفاق را بدانید.
 • در اولین فرصت از او بخواهید که به بهترین روانپزشک و یا روان شناس مراجعه کنید.
 • سعی نکنید به او بفهمانید که زندگیتان به پایان رسیده است، این امکان را به او دهید که درباره اقدامی که انجام داده توضیح دهد.
 • خبر چین نباشید و نگذارید خانواده همسرتان از این موضوع اطلاع یابند، حداقل تا زمانی که خودتان علت را یافتید .
 • پس از اینکه با او صحبت کردید، زمان بخواهید تا مجدد درباره سوالات فکر کنید.
 • اگر می خواهید درباره علت رابطه خارج از زناشویی ​زوجین به یکدیگر آگاهی کسب کنید به این مقاله مراجعه کنید.

پاسخ

بیست − شانزده =

Call Now Button