درمان اختلال وسواس فکری _ عملی

درمان اختلال وسواس فکری _ عملی

افرادی که دچار وسواس فکری هستند از تمرکز ذهن بر فکری وسوسه کننده شکایت دارند. آن ها غالبا توانایی کنترل ذهن خود را نداشته و به راحتی در دام تفکرات وسواسی گرفتار می شوند.

هر چه بیشتر می گذرد هجوم این افکار نیز بیشتر می شود، به گونه ای که دیگر فرد مجبور خواهد شد زمان زیادی را در روز صرف انجام کارهای وسواس گونه برای رهایی از فکر وسواسی کند . این امر موجب می شود وسواسی ها از معاشرت و بر قراری روابط بین فردی باز بمانند.

شاید اولین تصور شما از افکار وسواسی، وسواس در تمیزی و نظافت باشد، اما این تنها نوعی شایع از تفکرات وسواس گونه به شمار می آید.

به نظر شما می توان از هجوم این تفکرات جلوگیری کرد؟ آیا افراد وسواسی درمان می شوند؟

قبل از ورود به بحث درمان اختلال وسواس فکری _ عملی بهتر است بدانید 60 در صد از  افراد وسواسی می توانند با دارو درمانی و بیش از 70 تا 80 درصد آن ها می توانند با رفتار درمانی درمان شوند. لذا این آمار، نوید دهنده به افرادی است که می پندارند باید تا پایان عمر با این اختلال دست و پنجه نرم کنند.

در ادامه راه های درمانی اختلال وسواس فکری _ عملی را بررسی خواهیم کرد.

وسواس چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اغلب افراد واژه وسواس را بر تمیزی و دوری از آلودگی بار می کنند، فارق از اینکه وسواس تمیزی و شستشو تنها نمونه ای شایع در دنیای وسواسی ها است.

لازم است بدانید که افکار و اعمال وسواسی خفیف تنها با روش های طبیعی و استفاده از برخی دارو ها با دوز بسیارکم قابل درمان است. در واقع این وسواسی های شدید هستند که نیازمند درمان های شناختی و گاها روانشناختی می شوند.

می توان شایع ترین افکار وسواسی را در موارد زیر دانست. البته این افکار تنها در این موارد خلاصه نمی شوند. چراکه افکار وسواسی می تواند به اندازه تعداد افراد مبتلا به آن متفاوت باشد.

  • افکار وسواسی شستشو
  • افکر وسواسی وارسی کننده
  • افکار وسواسی شکاک گونه
  • افکار وسواسی شمارسی
  • افکار وسواسی ذخیره سازی

 

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با گروه روانپزشکی دکتر باقری با شماره 88012022 – 09100204269 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

آیا تمام افرادی که وسواسی هستند بیمارند؟

زمانی می توانیم برچسب ابتلا به اختلال وسواس را بر مراجعین بزنیم که آن ها با بروز افکار وسواسی دچار اضطراب شوند و مدت زمانی طولانی را در روز به افکار و اعمال وسواسی  اختصاص دهند. این اختلال در آخر موجب قطع روابط بین فردی شخص وسواسی با اطرافیان خواهد شد.

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با افکار و رفتار وسواسی به نوشتار اختلال وسواس فکری _ عملی مراجعه کنید.

راه های درمانی اختلال وسواس فکری _ عملی

دارو درمانی

هنوز دارویی مشخص برای درمان این اختلال شناخته نشده است. دارو های موجود می تواند با تاثیر بر تولید سرتونین و نور اپی نفرین علائم فیزیولوژیکی مغز را که موجب شدت یافتن افکار وسواسی می شود، کنترل کند.

از دارو درمانی زمانی استفاده می شود که روانپزشک تشخص دهد، مراجع دچار اختلال در روند زندگی اجتماعی شده است و قادر به کنترل رفتار و اعمال وسواسی خود نیست.

در واقع در زمان شدت یافتن این اختلال بینش و شناخت فرد نسبت به افکار و رفتار کاهش یافته که تنها درمان آن استفاده از دارو خواهد بود. لازم به ذکر است استفاده تنها از  دارو درمانی می تواند نتایج موقتی داشته باشد، لذا پیشنهاد می شود برای درمان قطعی از دیگر روش های درمانی در کنار این روش استفاده شود.

روان درمانی

روان درمانی موثرترین و پایدارترین روش درمانی اختلالات وسواسی است. فرد با انجام برخی تکنیک های شناختی و رفتاری می تواند از گسترش افکار وسواسی جلوگیری کند. درمانگر با ترکیب روش های درمانی و ایجاد درمان چند وجهی می تواند بروز علائم وسواسی را به حداقل رساند.لازم به ذکر است نتیجه دهی روان درمانی اختلال وسواس فکری _ عملی نیازمند همکاری درمانجو با درمانگر است.

به طور کلی ایجاد بینش عمیق در رابطه با افکار وسواسی و جلوگیری از به دست گرفتن اختیار و کنترل فرد همراه با انجام برخی تکنیک های رفتاری برای جلوگیری از اعمال وسواس گونه می تواند درمانجو را به طور کامل درمان کند.

 

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با گروه روانپزشکی دکتر باقری با شماره 88012022 – 09100204269 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نقش اطرافیان در درمان افراد وسواسی

اولین و مهمترین اقدام اطرافیان در برابر این افراد پرهیز و اجتناب از بحث درباره غیر منطقی بودن افکار و رفتار آن ها است. آن ها بهتر است ایجاد بینش عمیق را بر عهده روانپزشک گذارند.

دوستان و خانوده های این افراد باید بدانند که به هیچ وجه نباید در مناسبات وسواسی و دامن زدن به افکار وسواسی ها با آن ها همکاری داشته باشند. اشتتباه برخی در این است که فکر می کنند با همدردی می توانند آن ها را در درمان یاری کنند.

توصیه پایانی

اگر فکر می کنید که به این اختلال مبتلا هستید پیشنهاد می کنیم دv اولین فرصت به بهترین روانپزشک مراجعه کنید.

با تشکر گروه روانپزشکی دکتر باقری

پاسخ

6 + یک =

Call Now Button