زوج درمانی

زوج درمانی

ابراز عشق و علاقه میان زوجین باعث محکم تر شدن روابط می شود و می توانند چالش های زندگی را به کمک هم پشت سر بگذارند. اما گاهی ممکن است رابطه زوجین تحت تاثیر یک سری عوامل درونی و یا بیرونی قرار بگیرد و منشا سرگیری یک سری اختلافات شود.

در چنین شرایطی، زوجین بیشتر از آن که به بررسی علت بروز اختلاف و رفع آن فکر کنند، تمرکز خود را بر روی بحث و جدل قرار می دهند.

زوج درمانی، از جمله درمان های موثری است که به زوجین کمک می کند تا بتوانند مشکلات خود را در محیطی امن و راحت برطرف کنند.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی، نوعی مشاوره است که در آن، روان پزشک با توجه به دانش بالینی خود به مشکلات میان زوجین و بهبود روابط آن ها می پردازد. با این که مشکلات میان زوجین با هم تفاوت دارد، اما اصول کلی زوج درمان به شرح زیر می باشد:

  • تمرکز بر روی مشکلی خاص مانند مشکلات جنسی و یا اعتیاد
  • حضور فعال در جلسات مشاوره، گاهی نیاز است هر یک از زوجین جداگانه مشاوره شوند
  • دخالت مشاور در طول درمان
  • تعیین روند درمان برای زوجین

از زوج درمانی چه انتظاری می توان داشت؟

معمولا جلسات زوج درمانی با یک سری سوال و جواب ها از زوجین آغاز می شود تا اطلاعاتی در خصوص روابط آن ها به دست بیاید. در طول درمان، مشاور به زوجین کمک می کند تا فهم بهتری نسبت به نقش یکدیگر در خانه پیدا کنند. این کار باعث می شود تا برای یکدیگر ارزش بیشتری قائل شوند.

در برخی موارد، یک سری تکالیف و وظایف به زوجین داده می شود تا در منزل اجرا کنند.

با این که شناخت درونی اهمیت بسیاری دارد، اما تغییر در رفتارها و نحوه برخورد زوجین با هم نیز بسیار مهم است.

زوج درمانی به زوجین کمک می کند تا راحت تر بتواند احساسات خود را به هم ابراز کنند، مهارت های ارتباط گرفتن را یاد بگیرند و در نهایت بتوانند مشکل خود را حل کنند.

زوج درمانی چه زمانی اهمیت پیدا می کند؟

بهتر است قبل از بوجود آمدن مشکل جدی، زوجین جهت زوج درمانی به روانپزشک مراجعه کنند. بسیاری از روانپزشکان معتقدند که این درمان بخش مهمی از روابط میان زوجین می باشد. در بسیاری از موارد، مشکلات بین زوجین از یک اختلاف بسیار جزئی شروع می شود و سپس به حدی می رسد که قادر به رفع آن نیستند. این جاست که زوج درمانی می تواند موثر واقع شود.

در زوج درمانی، تکنیک ها و ابزارهایی در اختیار زوجین قرار می گیرد تا بتوانند مشکل خود را حل کنند.

به همین خاطر، توصیه می شود این روش درمانی از سال های اول زندگی دنبال شود تا از بروز مشکلات جدی تر و عمیق تر پیشگیری به عمل آید.

بهتر است زوجین به زوج درمانی به عنوان بخشی از یک زندگی سالم نگاه کنند نه راه حلی برای بحران ایجاد شده.

معمولا زمانی که دو نفر زندگی خود را زیر یک سقف آغاز می کنند، از لحاظ فرهنگی و عقاید، اختلافاتی را با هم دارند و کاملا طبیعی است که در برخی مسائل با  هم تفاهم نداشته باشند. اما در صورتی که این قبیل مشکلات تا حدی ادامه پیدا کند که خود زوجین نتوانند مشکل شان را حل کنند، مراجعه به روان پزشک و زوج درمانی می تواند مفید باشد.

زوج درمانی به رفع چه مشکلاتی کمک می کند؟

زوجین بنا به دلایل متعددی به ما مراجعه می کنند،  اما تجربه ثابت کرده است که مواردی مانند ناباروری، مشکلات جنسی، مسائل مالی و یا خیانت یکی از زوجین، شایع ترین علل بروز مشکل میان زوجین و دلیل مراجعه آن ها به روانپزشک می باشد.

زوج درمانی، زمانی که یکی از زوجین دچار مشکلی می شود که رابطه زناشویی را تحت تاثیر قرار می دهد، اهمیت پیدا می کند. به عنوان مثال، افسردگی یکی از زوجین.

زوج درمانی، محیطی ایمن را برای زوجین فراهم می کند تا بتوانند به راحتی در خصص مسائل مختلف از جمله مشکلات جنسی و هم چنین انتظارات شان از یکدیگر صحبت کنند.

برقراری ارتباط سالم میان زوجین نیز موضوع بسیار مهمی است. زن و مرد باید از سمت یکدیگر شنیده شوند، به یکدیگر احترام بگذارند و برای هم مهم باشند.

زوج درمانی در مواردی مانند اضافه شدن عضو جدیدی به خانواده، تغییر شغل، از کار بر کنار شدن، دوره نقاهت بعد از ترک اعتیاد می تواند موثر باشد. این روش درمانی، به زوجین کمک می کند تا راحت تر این قبیل تغییرات را بپذیرند.

حال اگر یکی از زوجین تمایلی به زوج درمانی نداشته باشد، چه باید کرد؟

این حالت، موضوع شایعی میان زوجین است. در چنین شرایطی، سعی کنید با شریک زندگی تان صحبت کرده و دلیل مخالفت برای انجام این درمان را جویا شوید. در صورتی که یکی از زوجین هیچ گونه تمایلی برای درمان نداشته باشد، درمان فردی نیز می تواند مفید باشد.

به جای صبر کردن برای فردی که تمایلی به درمان ندارد، خودتان دست به کار شوید و با شرکت در جلسات زوج درمانی، تغییر را در زندگی خود ایجاد کنید.

جلسات زوج درمانی تا چه زمانی باید ادامه پیدا کند؟

نمی توان به طور قطع گفت که چه تعداد جلسه درمان نیاز است. تعداد جلسات مشاوره به خود زوجین و مشکل موجود بستگی دارد. در برخی از زوجین، چند جلسه درمان به رفع مشکل کمک می کند، در حالی که در برخی دیگر، تعداد جلسات بیشتری نیاز می بشد.

در کل، بهتر است زوجین قبل از ازدواج نسبت به زوج درمانی اقدام کنند تا مهارت های لازم در خصوص کنترل اتفاقات مختلف زندگی و تحکیم رابطه خود را کسب کنند.

پاسخ

1 × 4 =

Call Now Button